Tomáš Škvarenina 2 - Radio VIVA

Prejsť na obsah
Tomáš Škvarenina z Partners Group SK, nám porozprával o financovaní počas krízy.Dnes nás navštívil Tomáš Škvarenina z Partners Group SK, ktorý nám porozprával o investovaní počas krízy.

Bojíte sa investovať? Väčšina Slovákov áno. Dôvodov, prečo je tomu tak, je viacero. Veľa z nich však patrí do ríše mýtov. Osvojili sme si ich ako dobre znejúce výhovorky. Na prvé počutie sú logické, ale...

Možno máte v pamäti správy o prudkom prepade cien akcií počas finančnej krízy. Keď trhy zasiahne panika, dokážu vyvolávať skutočné zdesenie. Ak vystihnete nesprávny okamih, o rok neskôr môže byť hodnota vašich úspor nižšia aj o dvojciferné percento.
No kým v priebehu jedného či dvoch rokov (výnimočne dlhšie) môžu trhy prepadnúť pesimizmu, v dlhodobom horizonte majú rastúcu tendenciu. Pokiaľ máte úspory a chcete ich investovať na krátke obdobie (napr. na rok), rútite sa do relatívne vysokého rizika. Pri investovaní v dlhšom časovom horizonte to však už neplatí. Skôr naopak: čím dlhšie obdobie investovania, tým nižšia pravdepodobnosť toho, že ceny akcií budú na jeho konci nižšie ako na začiatku. Až do tej miery, že pri investičnom horizonte presahujúcom tri desaťročia možno o akciách hovoriť ako o najbezpečnejšej forme investovania.


Návrat na obsah