Ondrej Kandráč - Radio VIVA

Prejsť na obsahOndrej Kandráč - Hej Sokoly!
V štúdiu nás navštívil folklorista Ondrej Kandráč, ktorý nám porozprával o filme Čiara a spolupráci s IMT Smile.

Spevák a muzikant Ondrej Kandráč mal deväť rokov, keď vystúpil prvýkrát na veľkom kultúrnom podujatí. Jeho skupina Kandráčovci dnes nie je len spolok hudobníkov milujúcich ľudové piesne, ale doslova hudobný fenomén. Vo veľkom rozhovore pre TASR sa dozviete viac o jeho živote, kariére aj o celoživotnej dráhe rodáka z dedinky Krásna Lúka pri Lipanoch (*2.2.1978) rozhodol otec, zapálený folklorista. Prispela k tomu aj mamka Monika Kandráčová, známa ľudová speváčka. Ondrej Kandráč hral vo folklórnom súbore Lipa na Gymnáziu v Lipanoch, kde študoval, ďalšie skúsenosti zbieral vo folklórnom súbor Sabinovčan, v cimbalovej hudbe Prešovčan, vo vysokoškolskom súbore Torysa a v súbore Šarišan.
Po ukončení štúdia na Prešovskej univerzity začínal ako primáš orchestra Vojenského umeleckého súboru v Bratislave, účinkoval v súboroch Gymnik a Ekonóm. V roku 2004 sa vrátil do Košíc, nastúpil ako hudobný redaktor do Slovenského rozhlasu a zároveň založil Ľudovú hudbu Ondreja Kandráča, dnes známu ako Kandráčovci. Ich prvý úspešný album A čija to chyža vyšiel v roku 2004, posledné albumy Dva Duby (2012), 10 rokov s vami (2014) či Sokoly (2016) vydali už ako jedna z najpopulárnejších slovenských kapiel, nielen v rámci folklóru.
Pesnička Hej, Sokoly!, ktorá zaznie v očakávanom novom slovenskom filme Čiara, mala premiéru minulý pondelok, no už za jeden týždeň sa stala pravdepodobne najúspešnejšou a najdiskutovanejšou skladbou začínajúceho leta na slovenskej scéne. Predurčilo ju k tomu už samotné spojenie interpretov. IMT Smile i Kandráčovci patria medzi najpopulárnejšie súčasné kapely na Slovensku, ktoré dlhé roky zbierajú jeden úspech za druhým a rozširujú svoje fanúšikovské základne nielen na internete a v médiách, ale predovšetkým na koncertných pódiách.
Videoklip k piesni Hej, Sokoly!, ktorej korene siahajú do Poľska a Ukrajiny, zverejnili IMT Smile dnes a bude zaujímavé sledovať, či sa mu podarí prekonať sledovanosť štvrtkového vystúpenia. Pomôcť by k tomu mohla účasť známych hercov a herečiek, ako sú Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Zuzana Fialová alebo Andy Hryc, ktorí účinkujú vo filme Čiara. Úryvky z neho totiž nechýbajú ani v čerstvo zverejnenom klipe. Ostatné zábery sa nakrúcali v priestoroch štúdia IMT Smile Art Village na bratislavskej Kolibe, kde sa pieseň aj nahrávala. Režisérom klipu je Mayo Hurajt, ktorý s Ivanom Táslerom spolupracoval už v minulosti na cestopise Karavan Šou.
"Pri tejto piesni sa nedá hrať divadlo. Ľudia by to rýchlo odhalili a nikdy by túto pieseň neprijali. Aj preto sme ju hrali v plnom nasadení a hlavne od srdca. Na pľaci bolo cítiť silnú profesionalitu. Žiadne stresy. Viem, že som sa cítil tak dobre, že som celý čas vtipkoval s ostatnými. Bolo to naozaj príjemné a veľmi sa teším z výsledku," prezradil Ondrej Kandráč.
Návrat na obsah