Muž, ktorý zabil Dona Quijota - Radio VIVA

Prejsť na obsah
MUŽ, KTORÝ ZABIL DONA QUIJOTA
Muž, ktorý zabil Dona Quijota
Originálny názov: The Man who killed Don Quijote
Žáner: dobrodružný, sci-fi
Dĺžka (min.): 132
Povodne znenie: Anglický
Premiéra: 05/07/2018
Prístupnosť: 12
Režisér: Terry Gilliam
Hrajú: Jonathan Pryce, Adam Driver, Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård, Jason Watkins, Óscar Jaenada, Rossy de Palma
Krajina pôvodu / Rok: Španielsko, Veľká Británia, Portugalsko 2018
Toby (Adam Driver) býval idealistickým filmovým študentom. Jeho stvárnenie príbehu Dona Quijota, ktoré nakrútil v malebnej španielskej  dedinke, malo obrovský úspech.
Ale to bolo dávno. Z Tobyho sa stal arogantný a cynický režisér reklám. Peniaze     a sláva ho zmenili na nepoznanie. A tak zatiaľ čo sa v Španielsku snaží dokončiť nakrúcanie novej reklamy, užíva si s Jacqui (Olga Kurylenko), manželkou svojho šéfa (Stellan Skarsg?rd).
Keď mu tajomný Cigáň predá starú kópiu jeho študentského filmu, Toby sa rozhodne vyhľadať miesto, kde pred rokmi vytvoril svoj film.  Zistí, že jeho  dielo zanechalo na obyvateľov dedinky hrozný následok.
Stretáva starého pomäteného výrobcu obuvi (Jonathan Pryce), ktorý sa domnieva, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Z počestnej Angelicy (Joana Ribeiro) je luxusnú prostitútka. Toby sa tak ocitne uväznený v bizarných fantáziách starého pána. Rozlíšiť realitu od fikcie sa mu darí čoraz menej. V priebehu svojich tragikomických a až surrealistických konfrontácií si Toby uvedomuje tragické dôsledky filmu, ktorý navždy zmenil nadeje a sny jednej malej dedinky. Môže Toby získať späť svoju ľudskosť? Môže Don Quijot prežiť svoje šialenstvo?     
Legendárny režisér, ktorý má na svojom konte hity ako 12 opíc, Král rybár, sa ale nevzdal. Jeho sen  o nakrútení tohoto dobrodružstva sa konečne stal skutočnosťou. Hlavných úloh sa ujali Adam Driver (Star Wars:, Posledný z Jediov), Jonathan Pryce (Piráti    z Karibiku), Olga Kurylenko (Quantum of Solace, Nevedomie a Stellan Skarsg?rd (Mamma Mia).  

O realizáciu filmu Muž, ktorý zabil Dona Quijota sa Terry Gilliam snažil skoro 20 rokov. Príprava finančných prostriedkov trvala zhruba 10 rokov. Krupobitie zničilo drahú techniku, natáčanie stále rušili prelety stíhačiek Projekt bol zrušený po 6 dňoch nakrúcania. Vďaka prítomnosti dokumentaristov na mieste nakrúcania vtedy vznikol veľmi originálny dokument Stratení v La Manch.
Návrat na obsah