Korunovačné slávnosti 2018 - Radio VIVA

Prejsť na obsah
Korunovačné slávnosti 2018

Korunovačné slávnosti v Bratislave patria medzi najväčšie kultúrne podujatia na Slovensku a zážitkovým spôsobom približujú korunovácie 18 kráľov a kráľovien, ktorí boli korunovaní v Bratislave. Konajú sa každoročne v posledný júnový víkend na pamiatku korunovácie Márie Terézie, ktorá bola korunovaná 25. júna 1741.
Obrad korunovácie je zinscenovaný podľa historických podkladov. Vystupuje v ňom vyše 200 hercov v dobových kostýmoch. Kráľ dostáva od ostrihomského arcibiskupa – prímasa Uhorska - svätoštefanskú korunu spolu s ďalšími korunovačnými insígniami: meč, plášť, jablko a žezlo. Po obrade korunovácie pasuje rytierov Rádu zlatej ostrohy, skladá prísahu vlasti a sľubuje zachovávať integritu krajiny na korunovačnom pahorku.
V rámci korunovačného sprievodu sa rozhadzujú korunovačné žetóny, víno tečie zadarmo z fontány, pečú sa voly, korunovačný jarmok dobových remesiel a mnoho ďalších atrakcií vytvára v meste skutočne korunovačnú atmosféru.

Podujatie sa koná v posledný júnový víkend. Každý rok sa približuje korunovácia iného panovníka alebo jeho manželky v poradí ako nasledovali. Výnimkou je Mária Terézia, ktorej korunováciu si pripomíname každých päť rokov, nakoľko jej obdobie vlády bolo zlatým obdobím Bratislavy.

24. jún 2018 - nedeľa - venovaná MÁRII TERÉZII
10.00 – 22.00 Korunovačný jarmok dobových remesiel – Hviezdoslavovo námestie
10.00 - 22.00  „GALÉRIA - V tieni tureckého polmesiaca" - výstava voskových figurín – Hviezdoslavovo námestie
17.00 - Fotenie s Máriou Teréziou - Hviezdoslavovo námestie
18.00 – Víno s históriou - Račianska frankovka – Hviezdoslavovo námestie
Korunovačný guláš z korunovaného vola
V určených Gastro stánkoch bude možné platiť bronzovými korunovačnými žetónmi Márie Terézie

Návrat na obsah