Finančná abeceda - Richard Rohaľ - Radio VIVA

Prejsť na obsah
Železná finančná rezerva je kľúčom k lepšiemu životu.Finančná abeceda v Rádiu VIVA sa tento týždeň bude niesť v znamení finančnej rezervy. O tom, aká je dôležitá a ako si ju vytvoriť, vám porozpráva odborník z PARTNERS GROUP SK Richard Rohaľ.

Železná finančná rezerva je kľúčom k lepšiemu životu. Prinášame rady odborníka, ako byť v rodinných financiách „za vodou“.
Vytvárať si finančnú rezervu z každomesačného príjmu môže drvivá väčšina Slovákov. Aj tých, ktorí to pokladajú za „nemožné“ a hneď pri prvom zamyslení tému šetrenia uzavrú vetou „ako môžeme ušetriť, keď ledva vyjdeme do výplaty“. Podľa výsledkov prieskumu Nadácie PARTNERS a názoru odborníkov však za nízkymi úsporami domácností nie je výška ich príjmu, ale neporiadok v príjmoch a výdavkoch, slabá disciplína a nízka finančná gramotnosť. Aj aktuálny prieskum potvrdil, že niektorí ľudia s nižším príjmom si dokážu odložiť viac ako ich lepšie platení susedia.

Pre tú väčšinu ľudí, ktorá žije len s minimálnou finančnou rezervou, v horšom prípade žiadnou - doslova z mesiaca na mesiac, jednou nohou nad priepasťou platobnej neschopnosti, prinášame niekoľko zásadných rád, ako sa vyhnúť možnému finančnému kolapsu. Napríklad v prípade straty zamestnania, náhlej choroby alebo neželanej udalosti, ktorá prinesie nevyhnutné, no predovšetkým nečakané vysoké výdavky. Finančne zdravá domácnosť by mala disponovať železnou finančnou rezervou na pokrytie všetkých svojich výdavkov po dobu aspoň 6 mesiacov.

S vytváraním rezervy nečakajte na „lepšie časy“, ani to neodkladajte na budúci mesiac. Ideálne je začať hneď, bez ohľadu na výšku sumy, ktorú sa vám podarí tento mesiac odložiť.

Návrat na obsah