Finančná abeceda - Juraj Okoličány 1 - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Juraj Okoličány zo spoločnosti Partners Group SK nám porozprával o refinancovaní.S Jurajom Okoličánym z Partners Group SK sme sa dnes porozprávali o výhodných úrokových sadzbách a refinancovaní úverov a hypoték.

ČO JE REFINANCOVANIE?
Refinancovanie znamená predčasné splatenie starého úveru a jeho nahradenie novým, výhodnejším úverom. Pri refinancovaní nie je podmienkou presun záväzku do novej banky a refinancovať je možné aj v rámci banky, ktorá poskytla pôvodný úver.

LEGISLATÍVNE ZMENY
Ak ste chceli využiť priaznivé obdobie nízkych úrokových sadzieb a vymeniť svoj dlh za nový, až dosiaľ ste mali obmedzené možnosti. Bezplatne ste tak mohli urobiť len pri výročí fixácie úrokovej sadzby. Vymeniť banku ste mohli kedykoľvek, no v takom prípade ste už museli začrieť hlbšie do vrecka. Vo väčšine prípadov bol najväčšou prekážkou poplatok za predčasné splatenie, ktorý sa pohyboval vo výške okolo 5 % zo zostatku úveru. Nový zákon o úveroch na bývanie (účinný od 21. marca 2016) však tieto podmienky výrazne mení. Ak budete chcieť refinancovať svoj úver, banky si budú môcť vypýtať nanajvýš 1 % z dlžnej sumy.

KOMU SA OPLATÍ REFINANCOVAŤ?
Viaceré bankové domy na Slovensku reagujú na legislatívne zmeny zvýhodnenými podmienkami. Zorientovať sa vo všetkých ponukách na trhu však nie je jednoduché, preto pokiaľ zvažujete refinancovanie hypotéky, odporúčame vám využiť našu refinančnú kalkulačku. Po zadaní vstupných údajov (zostatok na úvere, výška súčasného úroku, výška ponúkaného úroku, počet mesiacov do výročia fixácie a konečná splatnosť úveru) kalkulačka vyčísli prípadnú finančnú úsporu, vďaka čomu získate ucelený obraz o tom, či by ste vôbec mali uvažovať nad refinancovaním svojej hypotéky.

POSTUP REFINANCOVANIA
V prípade, že sa refinancovanie úveru javí ako logická voľba, prvým krokom by malo byť požiadanie o prehodnotenie úrokovej sadzby v banke, ktorá poskytla pôvodný úver. Bez nutnosti presunu úveru do inej banky a absolvovania s tým súvisiacej administratívy a časovej záťaže. Pokiaľ ponuka banky nebude zodpovedať vašim očakávaniam, je na mieste zvážiť ďalšie alternatívy. V rámci rozhodovania o tom, či ostať vo svojej banke, alebo využiť ponuku konkurencie je jednoznačne potrebné zvážiť všetky pre a proti. Ako každé iné zásadné finančné rozhodnutie, aj prípadné refinancovanie hypotéky je preto vhodné od začiatku konzultovať s finančným odborníkom.

AKO VÁM VIEME POMÔCŤ?
Pokiaľ sa neviete rozhodnúť či vôbec refinancovať svoju hypotéku, prípadne máte problém zorientovať sa v aktuálnych ponukách, obráťte sa na nás. Či už telefonicky na infolinke 0850 63 63 63, alebo mailom na info@lepsiuver.sk. Radi vám poradíme a v prípade záujmu aj pomôžeme s celým procesom refinancovania.

2018 © RÁDIO VIVA MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky