Finančná abeceda - Juraj Okoličány - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Stále sa strácate v úveroch a hypotékach?Stále sa strácate v úveroch a hypotékach? V Rádiu Viva sme sa o tom porozprávali s Jurajom Okoličánym z Partners Group SK.

Ak sa ale predsa rozhodnete riešiť vašu finančnú situáciu úverom, je veľmi dôležité neunáhliť sa. Skôr ako požiadate o úver, urobte si prehľad vo svojich príjmoch a výdavkoch. Na základe toho zistíte, či a akú sumu by ste boli schopní reálne splácať. Následne si premyslite, akú sumu úveru skutočne potrebujete a na akú dobu sa chcete zadlžiť. Podľa ideálnych finančných mier by výška splátok na úvery nemala presiahnuť 30 % z mesačných príjmov domácnosti. Presiahnutie tejto hranice už totiž ohrozuje zdravý finančný rozpočet rodiny.

Pri porovnávaní jednotlivých ponúk netreba zabúdať na to, že okrem úrokovej sadzby sú s každým úverom spojené aj ďalšie náklady a preto je oveľa dôležitejšie sledovať výšku ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Tento ukazovateľ predstavuje celkové náklady spojené s úverom alebo pôžičkou. Pre klienta je teda najvýhodnejším úverom (pôžičkou) ten, ktorý má najnižšiu hodnotu RPMN pri rovnakých vstupných údajoch (suma úveru a doba splácania). Okrem RPMN si treba všímať aj podmienky poskytnutia úveru či možnosť a podmienky predčasného splatenia.

2018 © RÁDIO VIVA MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky