Letné shakespearovské slávnosti - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ÚVOD > BRATISLAVA PODUJATIA
Letné shakespearovské slávnosti

Ďaľší ročník festivalu sa koná v termíne 5. 7. - 1.8.2017 a čaká Vás 26 predstavení.
Premiérovo LSS 2017 uvedú inscenáciu KOMÉDIA OMYLOV v réžii Romana Poláka. Derniérovo sa môžete tešiť aj na výnimočnú inscenáciu o vášni a žiarlivosti OTHELLO v réžii Michala Vajdičku. S Othellom nás uvidíte aj v Brne a v Prahe.
17. ročník festivalu privíta aj dve české predstavenia : RÓMEO A JÚLIA - inscenácia LSS Praha, režisérskeho tandemu SKUTR a ostravskí kolegovia prídu s hrou HAMLET.

Komédia omylov
Shakespeare aj v tejto svojej najkratšej hre prekračuje hranice tradičných žánrov. Spočiatku to vyzerá na tragédiu (hneď na začiatku totiž hrozí jednej z postáv trest smrti), čoskoro sa však hra dostáva až do polohy frašky. Najmä dialógy pána a sluhu sú priam lekciami, ako by mohla vyzerať aj moderná cirkusová klauniáda.
Fraška o dvoch súrodeneckých dvojiciach – identických dvojčatách - ponúka nielen závratné tempo zvratov a zábavu, ale aj dômyselnú hru s protikladmi a paradoxami, ktorú autor vždy skvelo ovládal. Rozvinul v nej aj brilantnú úvahu o vzťahoch muža a ženy, o význame ich lásky a úcty.
„Svojim spôsobom je Komédia omylov bláznivým kolotočom strát a nálezov“, hovorí shakespearista Martin Hilský.
Režisér Roman Polák sa pre inscenovanie tejto hry a jej komickej grotesknosti inšpiroval aj v ére nemého filmu – čiernobiela scéna a kostýmy budú podčiarknuté živým klaviristom.
Termíny predstavení: 5. – 17. júla 2017, o 20.30 h
Vstup do hľadiska o 20.00 hodine

Hamlet
Claudius sa rozvaľuje na pohovke, na ktorej zavraždil svojho bratra. Gertrúda je mu ochotne po vôli, čo jej syn Hamlet sleduje s krajnou nevôľou. Hostina napriek tomu pokračuje a pohreb aj svatba organicky splynú v jeden veľký banket. Hamlet tuší, že už vie, kto mu zabil otca, a Cladius už vie, že Hamlet niečo tuší. Vražda plodí ďaľšiu vraždu. Šialenstvo Hamlet predstiera, ale ako je to s láskou? Predstiera aj lásku k Ofélii ? A ako to je s jej šialenstvom? V rukách sa blýskajú nože, na nebi hviezdy. Jednému z toho až prechádza zrak. Príďte sa pozrieť na predstavenie v produkcii našich ostravských kolegov.
Termíny predstavení: 19. – 20. júla 2017, o 20.30 h
Vstup do hľadiska o 20.00 hodine

Rómeo a Júlia
Večer sa chystá veľká párty v rodine Kapuleta, ktorou žije celá Verona. Noc je plná očakávania a stačí jediný pohľad, aby sa zmenil osud Rómea a Júlie a všetkých okolo nich. Stačí len jeden pohľad, len jedna noc.
Režijná dvojica SKUTR, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, pripravila pre Letné shakespearovské slávnosti v Prahe už druhú inscenáciu. Prvou bola komédia Sen noci svätojánskej.
„Chceli sme pracovať na téme, ktorá je nám blízka. Téma prvej veľkej lásky je presne pre nás – Martina romantika a mňa skeptika. A presne ako my, je aj táto Shakespearova hra rozpoltená. Najprv romantika, v závere dráma s veľkou skepsou k možnosti naplnenia lásky v našom svete. Na začiatku komédia, v závere tragédia s veľkým vykúpením,“ hovorí o hre Lukáš Trpišovský.
Termíny predstavení:22. – 25. júla 2017, o 20.30 h
Vstup do hľadiska o 20.00 hodine

Othello
Príbeh žiarlivého Maura, jeho milujúcej ženy Desdemony i zradného našepkávača Jaga, divákov aj tvorcov vzrušuje dodnes. Slávnu tragédiu naštudoval režisér Michal Vajdička. A čím ho práve táto inscenácia priťahuje ? „ Othello je hra o ľudských slabostiach. Priťahuje ma práve skúmanie a odhaľovanie vzniku týchto slabostí. Keď sa povie Othello, každý hneď povie, že je to o žiarlivosti, ale v Othellovi je oveľa viac tém. Napríklad frustrácia. A keďže momentálne žijeme frustrované životy v krásnej dobe, príde mi táto téma úplne aktuálna“, dodáva režisér. Režisér Michal Vajdička sústredil pozornosť na osobnú rovinu hlavného milostného vzťahu – na  otázku,  ktorá je veľmi jasná a zrozumiteľná. Kam môže dohnať starnúceho muža žiarlivosť na mladú manželku? Jeho Othello je postarší muž, ktorý pomerne ľahko naletí na zradné Jagove slová o nevere manželky. Jago je nielen našepkávačom zla, ale aj novodobým eštebákom, ktorý si všetko fotí na mobil, púšťa či nahráva si svoje skazonosné myšlienky iba preto, aby mohol naplno spriadať svoje intrigy… A tak vznikla veľmi čistá a divákovi zrozumiteľná inscenácia, ktorú podčiarkla aj výnimočná scéna s projekciami na hradné múry.
Termíny predstavení: 27. júla – 1. augusta 2017, o 20.30 h
Vstup do hľadiska o 20.00 hodine

LETNÉ SHAKESPEAROVSKÉ SLÁVNOSTI oživia Bratislavský hrad nielen večernými predstaveniami najväčšieho divadelného autora všetkých čias, ale aj rozprávkami. Do dekorácií slávnych Shakespearových hier vstúpia známe rozprávkové postavičky. Elá hop a Odvážny zajko budú hľadať svoje šťastie v Komédii omylov, Kozliatka a vlk zablúdia k Rómeovi a Júlii a Kozička Irenka sa pokúsi vrátiť k svojej mamičke od Othella.

2018 © RÁDIO VIVA MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky