Ján Husár - Srdce pre Keňu II. - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ŽIVOT V MESTE > BRATISLAVA PODUJATIA
Ján Husár - Srdce pre Keňu II.

Vďaka slovenským a českým kardiochirurgom dostávajú deti v Keni šancu na normálny život.
V utorok 26. apríla 2016 o 15.00 hod. sa v priestoroch prízemia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. uskutoční vernisáž výstavy fotografií Srdce pre Keňu. Autorom fotografií je Ján Husár. Výstava je venovaná deťom s vrodenými chybami srdca, ktoré by bez pomoci zomreli. Ide o spoločnú slovenskú a českú humanitárnu misiu v africkej Keni v The Mater Hospital Nairobi. Projekt funguje od roku 2011.
Každoročne sa počas dvojtýždňového pobytu operuje približne 15 detí. Vždy sú cielene vybraté deti z najchudobnejších oblastí Kene, ktoré by na operáciu nikdy nemali finančné prostriedky. Okrem toho, slovenskí a českí lekári a zdravotnícky personál školia kenských chirurgov, lekárov a sestry. V rámci rozvoja programu sa v blízkej budúcnosti plánujú stáže lekárov a zdravotných sestier z Kene v detských kardiocentrách v Bratislave a Prahe.

V Keni sa ročne narodí viac ako 3500 detí s vrodenou srdcovou chybou. V nemocnici v Nairobi, lekári a zdravotné sestry nemajú dostatok skúseností, aby ich dokázali operovať a poskytnúť im adekvátnu pooperačnú starostlivosť. Tím zostavený z chirurgov, kardiológov, anesteziológov a sestier z Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a. s.  v Bratislave a špecialistov z pražskej nemocnice v Motole navštevuje nemocnicu The Mater Hospital v Nairobi od roku 2011. Na túto misiu sú vyberané deti z najchudobnejších vrstiev, ktoré na operáciu nemajú finančné prostriedky. Na zozname čakateľov je každý rok približne 50 detí, z ktorých odborníci vyberú 15. Rozhodovanie je ťažké, pri výbere však uprednostňujú deti, ktoré majú najväčšie šance na kvalitný život bez ďalších operačných výkonov. Pozitívom misie je aj fakt, že tamojšiemu personálu odovzdávajú skúsenosti, keďže zatiaľ nemajú vlastný kardiochirurgický program.
Fotografie zachytávajú príbehy detí a ich rodín žijúcich vo veľmi skromných až nehygienických podmienkach v slumoch. Okrem operačných výkonov, nechýbajú ani portréty štastných dievčat a chlapcov, ktorí úspešne absolvovali zákroky.

Výstavu je možné si pozrieť na pôde NÚSCH, a. s. do konca júna 2016. Potom by mala putovať do zahraničných miest. Fotografie sú komentované v slovenskom a anglickom jazyku.

2017 © INTERSONIC MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky