Festival slobody 2017 - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ŽIVOT V MESTE > BRATISLAVA PODUJATIA
Festival slobody 2017

Ústav pamäti národa pripravuje siedmy ročník Festivalu slobody, ktorý sa bude konať od 6. do 23. novembra 2017. Festival slobody je multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prinesie zaujímavé dokumentárne aj hrané filmy, výstavy, divadelné predstavenia či koncert.
Filmová prehliadka v kine Lumière bude pozostávať z dopoludňajších blokov pre študentov a večerných programov pre verejnosť. Súčasťou vybraných premietaní budú aj diskusie. S divákmi sa tak pri debate stretne Daniel Friedmann, autor filmu Posledná z prvého transportu, a Robert Kirchhoff, autor filmu o rómskom holokauste Diera v hlave.
Počas Dňa pre Poľsko (8. november) priblíži prokurátor poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) aktuálne vyšetrovanie smrti Poliakov na československo-rakúskej hranici. Záujemcovia sa dozvedia viac aj o vzdelávacích aktivitách a archíve IPN a o tom, ako sa poľská spoločnosť vyrovnáva s totalitnou minulosťou.
Okrem premietaní filmov a diskusií sú pripravené tri divadelné predstavenia: "Anna Franková" o židovskom dievčati, ktoré sa ukrýva pred deportáciami do koncentračných táborov, "Zrezivělé dětství" o životoch detí, ktorých rodičia sa stali obeťami politických procesov v 50. rokoch 20. storočia, a "Nepolepšený svätec" o viere a sile katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho, ktorého nedokázali zlomiť ani najbrutálnejšie metódy komunistickej Štátnej bezpečnosti (na toto tretie predstavenie je možné – vzhľadom na obmedzenú kapacitu hľadiska – získať vstupenky v súťaži na facebookovej stránke Festivalu slobody).
Pesničkári, ktorí tvorili neodmysliteľnú súčasť verejného odporu proti komunistickému režimu v Československu a mnohí sú dodnes hlasom svedomia spoločnosti, vystúpia na koncerte Hlas slobody. 9. novembra sa na jednom pódiu stretnú dve generácie pesničkárov: Peter Janků, Trojka Zuzany Homolovej, Dagmar Andrtová-Voňková, Katarína Koščová a Daniel Špiner, skupina Longital a Kristína Prekopová.
Výstava Ivana Köhlera "Jude osudy – Rezidencia smrti" vzdá česť pamiatke Židom odvlečeným do koncentračných a vyhladzovacích táborov a výstava "Maďari v sovietskych táboroch 1944 – 1956" spojená s premietaním filmu "Prežili sme gulag" zasa tým ľuďom, ktorí boli deportovaní do sovietskych pracovných táborov. 12. novembra sa budú konať modlitby za obete totalitných režimov.
Súčasťou programu bude aj spomienka pochod odvážnych študentov 16. novembra 1989. Železnú oponu a kruté zaobchádzanie s tými, ktorí sa ju snažili prekročiť, pripomenie symbolické uzatvorenie Cyklomostu slobody medzi Slovenskom a Rakúskom počas Víkendu zatvorených hraníc.
Festival slobody sa opäť tento rok rozšíri aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka spojená napríklad s diskusiami.
Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 6. novembra, kde je vstup len na pozvánky, a divadelné predstavenie Nepolepšený svätec 23. novembra v Slovenskom národnom divadle, na ktoré môžu záujemcovia získať lístky v súťažiach na našej facebookovej stránke.

Program Festivalu slobody 2017:

2017 © INTERSONIC MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky