Dennis Kelly DNA - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ŽIVOT V MESTE > BRATISLAVA PODUJATIA
Dennis Kelly: DNA

„Vieš si predstaviť život bez strachu?“ (John Tate)
Je to práve strach, ktorý v každom z nás dokáže z času na čas prebudiť potláčanú vrodenú animálnosť a robí z nás vrahov, nielen v metaforickom slova zmysle. Ten istý strach nás mnohokrát núti uchyľovať sa do rôznych (často extrémistických či fanatických) skupín, kde sa ako súčasť masy cítime v bezpečí a omnoho silnejší.
Divadelnú hru DNA napísal Dennis Kelly v roku 2007 na objednávku britského Národného divadla, a to pri príležitosti festivalu Spojenia, v rámci ktorého hra získala aj cenu za najlepší dramatický text.

Divadelná hra anglického dramatika Dennisa Kellyho DNA bola napísaná na objednávku britského Národného divadla a v roku 2007 bola ocenená ako najlepšia dráma festivalu súčasného divadla National Connections. Postavami hry sú dospievajúci tínedžeri, ktorí si z obavy pred šikanou vytvoria silný školský gang a rozličnými výstrelkami zastrašujú všetkých naokolo. Prezentujú sa extrémnou krutosťou, ktorú aplikujú najmä na „odlišných“ jedincov školy (gang nenávidí inakosť – rasové predsudky, iná orientácia, etc.).
Nechceme zobraziť zvrátenú generáciu, ale bežných tínedžerov, ktorí sú na hrane dospelosti. Na jednej strane chcú byť ako dospelí a dokazujú svoju dominanciu a slobodu, ale na strane druhej nedokážu prijať zodpovednosť za svoje skutky. Nešťastnú náhodu sa snažia ututlať a čím viac sa o to snažia, tým viac sa im to vymyká z rúk a ocitajú sa v čoraz väčšej šlamastike. (Až to má fatálne následky nielen na životy ich obetí, ale aj na ich vlastnú formujúcu sa osobnosť.)
Nosnými piliermi samotnej koncepcie sú téma vzťahu masy a jednotlivca a téma strachu, ktorý vo vyhrotenej podobe negatívne determinuje myslenie a konanie mladých ľudí na celom svete.

Réžia: Karol Rédli

Hrajú:
John Tate – Jakub Kuka
Cathy – Ingrid Baginová / Niki Dékány
Danny – Andrej Remeník
Phil – Igor Schlosser
Jan – Mária Havranová
Lea – Lenka Libjaková / Mirka Durná
Richard – Gabriel Fusko
Brian – Simon Kopunec
2017 © INTERSONIC MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky