Barbarstvo mučenia - Repliky mučiacich predmetov 16.-18.str. - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ŽIVOT V MESTE > BRATISLAVA PODUJATIA
Barbarstvo mučenia - Repliky mučiacich predmetov 16.-18.str.

Priestory suterénu v Starej radnici po sedemročných snaženiach a riešení nevyhovujúcich klimatických podmienok sa dočkali realizácie plánovaných zámerov. Deň po slávnostnom otvorení,  28. 10. 2016, múzeum privíta prvých návštevníkov na dlhodobej výstave Barbarstvo mučenia / Repliky mučiacich predmetov 16. – 18. storočia.  
V roku 2008 začala celková obnova komplexu budov Starej radnice. V júli 2011 bola radnica slávnostne sprístupnená verejnosti. Návštevníkov potešilo moderné múzeum, no zároveň boli sklamaní, že v okruhu prehliadky chýbajú priestory v  minulosti známe ako expozícia feudálnej justície alebo žaláre.
Barbarstvo mučenia je názov dlhodobej putovnej výstavy prevzatej z Poľska od subjektu – Araneus, Sebastian Wadycki. Uvedená výstava bola inštalovaná v rôznych krajinách (Veľká Británia, Nemecko, Estónsko, Litva, Dánsko, Chorvátsko či Rumunsko). Prezentuje 54 exponátov – replík mučiacich nástrojov a zariadení z obdobia 16. – 18. storočia. Boli vyhotovené podľa originálnych plánov, ilustrácií a dobových dokumentov z Nemecka, Talianska, Španielska a iných krajín. Nájdeme medzi nimi napr. Norimberskú pannu, tzv. Judášovu kolísku, pás cudnosti či škripec. Trojrozmerné exponáty sprevádzajú dobové vyobrazenia a obsiahle vysvetľujúce texty.
Kurátorka výstavy – Mgr. Zuzana Francová, dopĺňa zbierku kópii z Poľska o originály zbierkových predmetov Múzea mesta Bratislavy súvisiacich so stredovekým súdnictvom.
Atmosféru zvýrazňujú unikátne priestory so zachovanými väzenskými kobkami a stredovekými ľadnicami.
Ľadnice v stredoveku slúžili  na dlhodobé uchovávanie potravín. Sú to jednoduché stavby murované z lomového kameňa s kruhovým alebo štvoruholníkovým pôdorysom. Nachádzali sa pod dlážkou najnižšieho podlažia, buď v pivnici, alebo v čiastočne pod zem zapustenom prízemí.  Ich rozmery zodpovedali veľkosti a potrebám domácnosti. Na konci zimy sa do nich nalámal prírodný ľad, ktorý dokázal chladiť potraviny až do začiatku nasledujúcej zimy. Ľadnice prezentované v priestoroch Starej Radnice patria svojimi rozmermi k najväčším gotickým ľadniciam objaveným v meste.

2017 © INTERSONIC MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky